Banyo Dekorasyonu

 

Mükemmel bir banyo fikri

“Mükemmel banyo” aslında oldukça farklı bir konudur. Çünkü her insanın kişisel tercihlerinde mükemmel banyo fikirleri de farklı olabilir. Bir banyo yenileme yada tadilat işlerinde birkaç basit kuralı izlenirse herkes hayalindeki bir banyo alanına ulaşabilir.

Bir banyo alanı için kendi tarzınız ve nasıl bir banyo istediğiniz üzerine düşünmelisiniz. Banyonuzun ölçüleri, fiziki koşulları gibi konularda neler istediğinizi bilmelisiniz. Kafanızda bir konsept ya da tasarım oluşturmadan önce, banyo dekorasyonu için tam olarak neyi gerçekleştirmek istediğinize karar vermelisiniz.

Bir banyo tasarımı nasıl yapılır

Banyo tadilatı yapmaya karar verdiniz. Banyonuz için tercih edebileceğiniz çok çeşitli tarz ve temalar vardır. Banyo alanında gereçleriniz için iyi bir saklama alanı işlevsel ve pratik olmalıdır. Bir banyo tarzında karar verdikten sonra, duvar ve zemin kaplamalarına dikkat etmeniz önemlidir. İddialı ve parlak renkler, duş sistemleri, duş tekneleri ve küvetleri  gibi detayları da düşünmelisiniz.

Banyo alanları için aydınlatma

Bir banyo planlarken, doğru aydınlatma ekipmanlarını seçmek, tercih edeceğiniz banyo dekorasyonu kadar önemlidir. Aydınlatma tercihinizi planlamanızda öncelikle yapılması gereken bır konudur.

Sıcak veya soğuk bir aydınlatma tercih etmeniz, banyonuzun havasını doğrudan etkileyecek bir seçimdir. Ayrıca satın alacağınız aydınlatma elemanları da bu kararınıza bağlıdır. Bugünlerde duvara veya tavana monte edilmiş endirekt aydınlatma elemanları oldukça revaçtadır.

En popüler banyo dekorasyon tarzı

Eklektik banyolar ;

Bu tarz banyolar sizin için mükemmel bir seçenek olacaktır. Renk, biçim ve desenlerin nasıl olacağı, sadece sizin hayal gücünüze bağlıdır. Denge ve uyum asla aranmamalıdır. Bu tarz banyolarda hedef tarz sahibi uyumsuzluklar yakalayabilmektir. Kural ; ne kadar iddialı olursa o kadar iyi olmasıdır.

Minimal banyolar ;

Minimal banyo dekorasyonunda sade ve basit bir renk paleti tercih edilmektedir. Bu nedenle minimal banyo tasarımında banyo dolaplarınızı düzenli olarak elden geçirip eski ve kullanılmayan eşyaları depolamadığınızdan emin olmak iyi bir fikir olabilir. Duvarlar ve zemin için de dayanıklı ve nötr tonlar doğru bir tercih olacaktır.

Modern banyolar ;

Modern bir banyo renkli, sade ya da bu ikisinin arasında herhangi bir yerde olabilir. Modern kelime anlamına uygun günümüzün trendlerini  ve gereklerini de yerine getirmesi gereklidir. Modern banyo tercihinde, trendlerdeki değişime göre banyolarını tekrar değiştirme yönünde istekli olunmalıdır.

Rustik banyolar ;

Rustik banyo tarzında daha çok ahşap tercihi olanlar kişiler için uygundur. İster tavanda, ister duvar yada vitrifiye tercihlerinde sıcak bir malzeme seçimin bir parçasıdır. Rustik banyolarda ayaklı küvetlere, boynuz tarzı aksesuarlara ve kirli çamaşırlar yahut saksı çiçekleri için kullanılan alüminyum kovalar kullanılmaktadır.