Dekorasyon Fikirleri

 

Bir evin dekorasyonu planlı ve zorlu bir süreçtir. Eğer yapılacak dekorasyon konusunda bir fikriniz yok ise içinden çıkılmaz bir duruma gelebilir. Ev dekorasyonunda bu işe nereden ve nasıl başlayacağınızı iyi bilmeniz önemlidir. Yaşanan süreçler size hem maddi hem de manevi zorluklar yaşatabilir. Her konuda olduğu gibi ev dekorasyon işlerinde bir planlama ve program yapılmalıdır.

Dekorasyon başlangıcından son noktasına kadar yaşanabilecek tüm aksaklıklar önceden belirlenmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Ev dekorasyon fikrini uygulamaya başlarken dikkat edilmesi ve izlenmesi gereken yollar hakkında birkaç ipucu sunalım..

1.Eviniz için istediğiniz bir dekorasyon tarzını ve aklınızdan geçen renkleri belirlenmelidir. Evin içinde dilediğiniz yaşam alanlarının duvar renklerini seçimini yapmalısınız. Renk seçimi yapılan alanlarda hangi tarz mobilyalar kullanılacağını da planlamalısınız.

2.Ev dekorasyonu  için harcamak istediğiniz bir bütçe belirlemelisiniz.

3.Yapılacak işlere ait bir not defteri hazırlamalısınız. Dekore edilecek alanlara ait yapılacak işler listenizde varsa tadilat işlerinizi, renk seçimlerinizi, mobilya tarzınızı not almaya başlamalısınız.

4.Evinizde tadilat yapılacak alanlar var ise,  elektrik, tesisat  gibi altyapı gerektiren işlerin öncelikle tamamlanması gereklidir. Çünkü evinizin boya veya mobilya yerleşimi yapıldıktan sonra bunu yapmanız zor olacaktır.

Banyo yada mutfak gibi alanlarda bir dekorasyon düşünüyorsanız, bu süreçte tamamlanmalıdır. Salon veya oturma odası için kolonları yada kirişleri kapamak, duvar köşelerinde raf nişler için alçı levhalar bunları elde edebilirsiniz.

5.Gerekli alt yapı tadilatları yapıldıktan sonra dilediğiniz boya ve duvar kağıdı uygulamaları yapılmalıdır. Alçı levhalar ile hazırlanan nişlerin içerisini farklı renk boya tonları, doğal taş ile görsel kaliteyi yükseltebilirsiniz.

6.Yaşam alanları için seçtiğiniz tarza uygun mobilyalar da bu süre içinde yerleşim planına göre hazırlığını yapmalısınız. Dekorasyon sürecinde fikir değişikliği maddi ve manevi kayıplara neden olacaktır.

Bu nedenle hazırladığınız yapılacak işler listeniz gerçekten isteklerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun olduğuna inanmalısınız.

7.Tadilat işleriniz tamamlandı ve mobilyalarınızı yerleştirdiniz. Sırada yaşam alanı için  aksesuarlar, tavan veya duvar aplikleri, halı, perde yada stor, tablo, duvar saatleri gibi tamamlayıcı seçimler yapılmalıdır. Yapılacak işler listenizde sıralanan son işleriniz bunlar olmalıdır.