Mutfak Dekorasyonu

 

Mutfak yaşanan bir mekândır.

Mutfak alanları her zaman bir evin ruhu gibi düşünülür. Bu alanlar sadece yiyecek depolama yada yiyecek hazırlama için kullanılan bir yer değil, aynı zamanda bir ailenin bir araya gelmesine, sosyalleşme, arkadaşlar ile vakit geçirmeye olanak sağlayan çok amaçlı mekanlardır.

 

Mutfakların en temel özelliği işlevsel olması ve bulunduğu yere bir tarz ve kişilik yaratmasıdır. Bir mutfakta kullanılacak mobilya, aksesuar, donanım ve aydınlatma için çok farklı seçenekler vardır. Bu seçenekler içerisinde her zevke ve her bütçeye olan bulunur. Evinizin önemli bir yaşam alanı için de iyi bir mutfak dekorasyonu düşünülmelidir.

Mutfak dolap aksesuarları işlevsel olmalıdır.

Yaşam alanında yiyecekler yada mutfak gereçleri için kullanılacak raflar, çekmeceler gibi saklama alanlarının işlevselliği önemli bir konudur. Modern mutfaklarda saklama alanları için günümüzde fonksiyonel kiler dolap aksesuarları, çekmeceler, dekoratif askı ve aparatlar kullanılmaktadır.

Aydınlatma her zaman önemlidir

Mutfak dekorasyonu için ışık ve aydınlığın önemli bir yeri olduğu unutulmamalıdır. Karanlık yada yeterince ışık alamayan mutfaklarda iyi bir aydınlatma ile mutfağınızı daha büyük gösterebilirsiniz. Mutfak tavanlarınızda alçı levha ile yapılacak ışık bantları, asma tavan yada nişler de led, spot, aplik gibi aydınlatma gereçleri ile daha aydınlık bir mutfak alanı yaratabilirsiniz.

Nasıl bir mutfak tarzı tercih edersiniz.

Country tarzı mutfaklar;

Country tarz sakin, sıcak ve güçlü bir ev hissi yaşatan mutfaklardır. Country tarzı bir mutfakta en çok kullanılan malzeme daima ahşaptır. Bunun yanında gözü yoracak iddialı renkler tercih etmekten de kaçınmak gerekir. Sade renk tonları kullanmak daha doğru olacaktır. Kuzine görünümlü fırınlı ocaklar ve davlunbaz mükemmel bir donanım seçimi de olabilir.

Modern tarz mutfaklar;

Modern mutfakların anahtar ögeleri, temiz ve akıcı çizgiler, paslanmaz çelik donatılar ve modern ailelerin yaşam tarzına uygun açık bir yerleşimdir. Country tarzı mutfaklardaki sakin ve iddiasız tonlardaki ahşap kullanımı yerine, modern mutfaklarda cilalanmış parlak yüzeyler ön plandadır. Yoğun beyaz kullanımı ve köşe çekmeceleri, kulpları gizlenmiş dolaplar ve kaynakları saklanmış aydınlatmalar gibi trendler de modern mutfak hissini belirleyecek diğer unsurlardır.

Eklektik tarz mutfaklar ;

Eklektik mutfakların en iyi yönü, bağlayıcı hiçbir kuralının olmamasıdır. Evinizi tasarlarken kullandığınız çok çeşitli fikirleri bir araya getirerek tamamen kişiye özgü bir mutfak alanıdır.

Klasik tarz mutfaklar ;

Klasik mutfaklar zamansızdır ve asla modası geçmez. Nötr renk paleti, sade çizgiler ve fazla detaycı olmayan yaklaşımıyla klasik mutfak tarzı işinizi kolaylaştırır. Kendi stilini ortaya koymayı sevenler için fazla güvenli  veya  minimalist tarzı benimseyenler için fazla süslü görünebilir.