Salon Dekorasyonu

 

Bir evin kalbi o evin salonudur.

Evinizde bir oda seçmeniz ve o odaya kalbinizi ve ruhunuzu katarak dekore etmek isteseniz, büyük olasılıkla evin salon alanını seçerdiniz. Çünkü salonlar evimizin merkezinde yer alan ve evimizin kalp atışlarını yaratan ana merkezi sayılmaktadır. Evin genel dekorasyon tarzını tasarlarken ilk önce salon alanları için mobilya tercihi yapılmaktadır.

Salon dekorasyonu yapmayı düşündüğünüzde bir takım salon dekorasyon fikirlerine ihtiyaç duyarız. Bir evin içinde en çok kullanılan, aile ile en çok vakit geçirilen salon alanların da 2016 yılı için son moda dekorasyonu alçı levha ile yapılan ışık bantlarından zemin döşemesine, mobilya takımından duvar tv ünitesine, tül perde modelinden halı modellerine kadar birden fazla detaylara da dikkat edilmelidir.

Salon dekorunda renkler.

Evinizin salon dekorasyonunda canlı renkleri tercih edebilirsiniz.2016 yılı son moda salon dekorlarında en çok tercih edilen mobilya kumaşlarından, duvar boya renklerine kadar salonun hemen her yerinde  cıvıl cıvıl renklerin birbiri ile uyumlu olması, salon alanlarınızda en fazla 3 canlı renklerin kullanılması yada sade fakat gösterişli fikirleri tercih etmeniz gerekecektir.

Aydınlatma bir salon dekoru için vazgeçilmez unsurdur.

Bir salon dekorasyonu yaparken renkli spot, modern tavan aplikleri ve led aydınlatma gereçlerinden yararlanabilirsiniz. Led aydınlatma salonunuza ayrı bir hava katarken bunun yanı sıra salonun daha ferah  görünmesini de sağlayacaktır. Dilerseniz salon duvarlarına uygulanan 3 boyutlu duvar kağıdına yönelik duvar spotları yada lambader ile salonunuza derinlik ve yeni bir bakış açısı da getirebilirsiniz.

Salonların bir tarzı olmalı.

Modern salonlar ;

Genellikle salon mobilya kumaşlarında geometrik desenlerin kullanıldığı ve siyah / beyazın muhteşem etkisinin hakim olduğu, bordo ve kirli beyazın bir araya gelince yarattığı harika doku göz kamaştırıcı olacaktır.Bu salon tarzında tuğla görünümlü bir duvar kağıdı veya dekoratif bir duvar dekoru ile ortama farklılık getirebilirsiniz.Modern tasarım ile dikkat çeken duvar saatleri ile salon dekorunu harmanlamış olursunuz.

Bohem tarzı salonlar ;

Salon dekorasyonunda rahatına düşkün olan, bol seyahat eden kişilere yönelik ve her seyahat dönüşünde salonu için özel bir obje satın alan genellikle etnik desenleri sevenlere göre bir tarzdır.Evinizi bu tarzda dekore edecekseniz, renkli desenlerde kumaşlar, kontrast renkler, ahşabın doğal görünümü yada lake boyanın modernliğini kullanmalısınız.

Country tarzı salonlar ;

Salon mobilyaları ahşap ve eski görünümlü tercih edilir. Ahşap görünüm salonun her yerinde hissedilir. Lambri tavanlar, parkeler, dolaplar ve koltuk ayakları ahşap malzemedir. Model olarak geleneksel tarz tasarımlara, antika veya eskitilmiş modeller ile çiçek desenlerinin de hakim olduğu mobilya kumaşı, perde ve aksesuarları bu tarzın vazgeçilmezleridir.

Minimal tarz salonlar ;

Salon dekorunda gereksiz ve fazla aksesuarlar, koyu renk tonları tercih edilmez. Minimalist yaklaşımın rengi beyaz olsa bile renk seçiminde, zevkinize uygun renkler içinde baskın olmayan nötr ve sade renk tonları rahatlıkla kullanılabilir.

Retro tarzı salonlar ;

Salon dekorasyonunda  retrotarzı nı tercih etmeniz durumunda tasarım bir koltuk, desenli perdeler, geometrik desenli duvar kağıtları, tablolar, farklı ve gösterişli aksesuarlar, canlı duvar renklerini tercih edebilirsiniz. Retro tarzını deneyen salonlar, şehirli hayatlara gönderme yapar. Antikacılardan satın alabileceğiniz eşyalar, küçük objeler ile salona farklı bir hayat verebilirsiniz.

Klasik tarz salonlar ;

Klasik salon dekorasyon tarzı tercih edildiğinde ahşap oyma mobilyalar, duvarlarda koyu renkli ahşap tablolar, klasik tarz abajurlar, tavan aplikleri, renk uyumlu kumaşlar, iyi seçilmiş duvar kağıtları kullanılabilir.